Анкета повести "Алые паруса"

 

 

Анкета повісті О.Гріна «Пурпурові вітрила»

1.      Автор, назва, рік написання: О.Грін «Пурпурові вітрила»,  1921 р.

2.      Тлумачення назви: Щоб парусне судно прийшло в рух, його паруса повинен наповнити вітер. А життя людини повинно бути сповнене  глибоким змістом, тоді воно має сенс. Якщо життя безрадісне, його змістом стає мрія. Мрія може так і залишитися красивою, нездійсненною казкою. Але може і здійснитися.

3.      Жанр: повість-феєрія

4.      Особливості жанру:  Феєрія – (з фр. – чарівниця) – твір (літературний, театральний,  цирковий) із фантастично-казковим сюжетом. У творі є елементи казки, проте кожен сюжетний поворот автор пояснює цілком реальними збігами обставин. У творі поєднуються ознаки феєрії і повісті, що дає підстави назвати його повістю-феєрією.

5.      Дія повісті відбувається у маленькому селищі Каперна на березі моря

6.      Головні герої:  Ассоль – донька матроса, як героїня чарівних казок вірить  у чудеса, порівнюється з ластівкою; Грей – благородний і сильний герой, виходець із заможної родини, вірний своїм мріям і меті, порівнюється із польотом чайки;  Лонгрен – батько Ассоль, матрос, не любив людей; Меннерс – власник крамниці, винуватець загибелі матері Ассоль; Егль – казкар, найголовніший чарівник, який розповів Ассоль  казку про білий корабель і пурпурові вітрила та  про хороброго вродливого принца, який забере її, щоб жити в рожевій долині.

7.      Композиція:  повість складається із 4 розділів: 1 – Лонгрен, Ассоль та жителі містечка; 2 – казка, яку розповів Егль; 3 – Артур Грей; 4 – зустріч та таємниця пурпурових вітрил.

8.      Сюжет твору: У повісті простий та чарівний сюжет: дівчинка Асоль втратила маму у віці лише восьми місяців, після чого жила разом з батьком-моряком. Залишивши професію, батькові довелося виготовляти іграшки, аби заробити на життя собі та своїй маленькій донечці. Одного разу, під час прогулянки у лісі, Асоль зустріла старого чоловіка, якого звали Егль. Він розповів дівчинці, що коли вона виросте, за нею припливе юнак на кораблі з пурпуровими вітрилами. Асоль повірила цій розповіді та стала чекати на свого принца. І ось, одного дня її мрія здійснилася… 

9.      Елементи сюжету:  експозиція – розповідь  про дитинство Ассоль та Грея; зав’язка – пророкування, мрія, яку подарував Ассоль Егль; кульмінація – Артур Грей готує пурпурові вітрила для «Секрета»; розв’язка  - білий корабель з пурпуровими вітрилами у бухті містечка.

10.  Тема твору:  тяжкий  шлях людини до здійснення своєї мрії

11.  Проблематика повісті:  у повісті порушуються проблеми кохання, доброти, відданості й вірності, заздрості, лицемірства, зіткнення мрії з брутальною дійсністю.

12.  Символи повісті:  пурпурові вітрила – символ мрії, яка стала реальністю; пурпуровий колір – колір радості і краси, якої не вистачало у Каперні; білий парусник під пурпуровими вітрилами – символ кохання та нового життя для Ассоль; море – символ бурхливої долі й водночас символ свободи, волі, природної гармонії; Каперна  - символ людського зла, жорстокості, заздрощів, лицемірства, ницості; зоря – символ пробудження душі, кохання; сонячне світло – символ просвітлення душі, ідеалу, кохання.

13.  Словник повісті:  бриг – двощоглове вітрильне судно; норд – північний вітер; шкот – снасть для керування вітрилом; бушприт нахилена вперед щогла на носовій частині судна; навігація – розділ науки про судноволодіння,  що вивчає вибір найвигіднішого шляху і проведення ним судна; лоція  - наука про судноволодіння, яка вивчає умови планування суден у певних водних басейнах; галіот – великий транспортний корабель; фестон – прикраса у вигляді зубчастого чи хвилястого візерунка.

14.  Поєднання реального і фантастичного у творі: письменник утілив у творі думку про пошуки ідеального світу, де живуть сильні й красиві герої, здатні боротися за свою мрію й знаходити рідних по духу людей.